Eva Loucká

Velká cesta za polární kruh, Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko (29.7.2010 – 12.8.2010)


Obsah zájezdu

Tento program Čedoku je jedním z mála, který umožňuje navštívit při jedné cestě Švédsko, Finsko, téměř celé Norsko a Dánsko. Tu cestu znám téměř zpaměti a proto vím, že splní vaše očekávání. I když máme volného času více než dříve, také si ho více považujeme a poznat či moci si porovnat čtyři země během jediné cesty není marné. Dále je tu možnost, zkrátit si cestu využitím leteckého spojení Praha - Stockholm a Kodaň - Praha. Další větší vzdálenosti se překonávají luxusními trajekty na trasách Stockholm - Turku a Oslo - Kodaň, kdy máme samozřejmě k dispozici kabiny. Na těchto lodích jsou obchody, restaurace, bary, ale i třeba kino a sauna. Stejně však je největším zážitkem pozorovat při východu slunce, jak se námořní kolos proplétá labyrintem ostrůvků u pobřeží Finska.

Program je promyšlený do minuty. Co se mi kde líbí nejvíc? Ve Stockholmu staré město Gamla Stan s miniaturními obchůdky plnými zajímavých věcí (někdy bych potřebovala “zákaz nakupování”), v Helsinkách zase tržiště v přístavu, kam připlouvají velké lodě. Vyhlídková plavba mezi ostrůvky a kolem pevnosti Suomenlinna. Všechny stavby ve Finsku jsou z festovního borovicového dřeva a obloha se odráží v tisíci jezerech. Rovaniemi, to už je Laponsko. Určitě před cestou aspoň nahlédněte do půvabné knížky “Děti severských šamanů” od Nelly Rasmussenové, abyste o tomto zajímavém etniku věděli něco dopředu. Krajina tady je pravá severská tundra a sobi běhají i mezi auty na silnici.

Odvážlivci se proletí hydroplánem. Někdy jsou tu komáři, takže repelent si nezapomeňte. Určitě si každý koupí stylové tričko: na bílém podkladě se směje zakulacený komár a červeným sosákem a nápis realitu potvrdí: I love turists! Úžasné jsou také komáří samolepky “Lappland airforce”.

Krajina lesotundry se postupně přemění v mechovou a keříčkovou tundru, do níž podnikneme několik vycházek. Sámové už chystají na prodej své nejlepší sobí kůže. Z Karigasniemi jsme za chvilku v norském Karasjoku a zjistíme, že Sámové žijí i tady. Směrem dál na sever je už však krajina dramatičtější, ubývá zeleně a přibývá kamení. A také sobů, kteří se tu nemají kam schovávat. Na dřevěných konstrukcích se suší úroda tresek. Dosáhnout Nordkapu je zážitek, i když toto místo už bohužel není tak panenským jako před deseti lety. A slunce nezapadá a nezapadá... Už kvůli “půlnočnímu slunci” stojí za to se vydat na sever!

Z dalších super lokalit: skalní kresby, ledovcem tvarované žulové hory a samozřejmě Lofoty. Nebojte se počasí! Vždycky je tu co podniknout a kam se podívat. A když je pěkně, dokonce se i koupeme! A pak stále na jih, cesta samými horami a tunely, fotografické zastávky... Vycházka před polárním kruhem, zastávka na polárním kruhu a pak ještě výlet na ledovec Svartisen. Určitě celou cestu neprosedíme jen v autobuse, toho se nemusíte bát. Jediné město Trondheim a hornický Roros, chráněný UNESCO. To už jsme se odklonili od trasy, kudy jezdí většina návštěvníků Norska, a jedeme krajinami, které znají pouze místní. Teprve z Elverum odbočíme do Oslo. Luxusním trajektem, podobným tomu ze Švédska do Finska, se přes noc poplavíme do Dánska, samozřejmě opět v kajutách, s bufetovou večeří i snídaní a se zábavou na veliké lodi. Dopoledne si prohlédneme Kodaň, která je důstojným zakončením výletu, i když už nemá severský, ale spíše evropský až mezinárodní charakter. Většina z nás pak dojede autokarem až do Prahy, ale kdo si chce cestu zkrátit, vysadíme ho na letišti a na Ruzyni může být za hodinu... To vše lze vyjednat a domluvit, v Čedoku jsou připraveni plnit vaše přání.

Zájezdy podle destinací Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko