Eva Loucká

Safari okruh Keňou s pobytem u moře, Keňa (16.1.2010 – 27.1.2010)


Obsah zájezdu

Afrika. Ještě před padesáti lety si většina našich rodičů a prarodičů představovala druhý největší kontinent světa jako nebezpečné území primitivních pralesních kmenů, divokých zvířat, neznámých rostlin, záhadných nemocí... ale hlavně to pro ně byl kontinent s nitrem neznámým a neprobádaným. Mnoho výprav zastavily peřeje řek, horké nekonečné písky Sahary, šípové jedy kanibalských domorodců, mnoho cestovatelů zmizelo beze stopy. Někteří však uspěli, a na mapě Afriky se začala objevovat jména jejich, i jejich panovníků: Stanleyovy vodopády, Viktoriino jezero... Mezi českými dobrodruhy, vydávajícími se do světa z důvodů známých často jen jim, se stali proslulými cestovateli územím Afriky mezi jinými Enrique Stanko Vráz, Emil Holub či Vojta Náprstek, později i Hanzelka a Zikmund. Jejich vyprávění, besedy i promítání byly po všech stránkách vzrušující, ale kdo mohl jejich cesty zopakovat a spatřit tak místa, která viděli oni?

Dnes se můžeme vydat za poznáním Afriky téměř všichni. Ale nedejme se zmýlit. Mnoho lidí si myslí, že “poznali Afriku” nahlédnutím do Egypta, Maroka či Tunisu, ale není tomu tak! Úžasné kultury a minulost severního pobřeží Afriky jsou nepochybně cenné a jedinečné, ale zejména v Africe platí, že čím dále na jih a čím hlouběji do nitra kontinentu pronikneme, tím více jsme překvapeni, fascinováni, a také zmateni. Afrika jako nepochybná kolébka lidstva je plná protikladů, a měli bychom poznat také Gambii, JAR, Svazijsko, Namibii, Keňu či Tanzánii, abychom mozaiku “černého kontinentu” mohli začít systematicky skládat, a více “černému kontinentu” porozuměli.

Keňa, rozprostírající se přímo na rovníku, je ideální destinací pro první hlubší poznání. Má nejen nádherné pláže na březích Indického oceánu, národní parky bohaté na “velkou” zvěř, ale i přátelské obyvatele a přiměřeně, na africké poměry velmi dobře vyvinutou infrastrukturu, a tedy zázemí pro turisty.

Zájezdy podle destinace Keňa